هفته های آینده نقش تعیین کننده ای در آینده سیاسی پاکستان خواهد داشت


با توجه به حوادث اخیر پاکستان، تداوم و حتی تشدید اعتراضات مردمی و ترور نابجای عمران خان در هفته های اخیر، به نظر می رسد پاکستان وارد مرحله جدیدی از اعتراضات و رویدادهای سیاسی شده است.

باشگاه خبرنگاران جوان به منظور بررسی دقیق این موضوع گفت وگویی را انجام داده است اسکات ریترتحلیلگر سیاسی و نویسنده آمریکایی که در زیر توضیح داده شده است.

آینده سیاسی پاکستان چگونه خواهد بود؟

اسکات ریتر گفت: به نظر من، روزها و هفته های آینده می تواند برای پاکستان بسیار مهم باشد. قرار است در هفته های آینده فرمانده ارتش اعلام شود. فرماندهی ارتش در پاکستان بسیار مهم است و نقش کلیدی در اداره کشور دارد زیرا ارتش در پاکستان بسیار مهم است. از سوی دیگر، پس از انتخاب فرمانده ارتش، ممکن است درخواست برای برگزاری انتخابات زودهنگام اهمیتی دوچندان پیدا کند.

وی توضیح داد: «اهمیت فرماندهی ارتش در پاکستان نیز به این دلیل است که بارها در تاریخ این کشور، نخست وزیر توسط ارتش سرنگون شده است. در حال حاضر یکی از اصلی ترین زمینه های اعتراض عمران خان، انتصاب رئیس ارتش است. به نظر من عمران خان با توجه به این انتخابات منتظر دوره های متفاوتی است. وی ضمن اعتراض به رد صلاحیت و برکناری خود از قدرت، همچنین خاطرنشان کرد که مقامات پاکستانی از این می ترسند که او هرکس را که می خواهد به ارتش تبدیل کند و در نتیجه کنترل سیاسی پاکستان را در دست بگیرد.


بیشتر بخوانید:


نخست وزیر سابق پاکستان

ترور نافرجام عمران خان چه تأثیری بر این آینده سیاسی خواهد داشت؟

حتما بخوانید:
اکنون ارزان ترین پروژکتور 4K UST در جهان را بررسی کنید

این تحلیلگر آمریکایی گفت: «علی رغم مشکلات سیاسی فراوانی که عمران خان با آن مواجه است، حقیقت این است که او یک چهره محبوب در میان مردم است. عمران خان از حمایت مردم برخوردار است. البته کسانی که بعدها جایگزین او شدند نقش بسزایی در این رشد محبوبیت داشتند. اوضاع اقتصادی پس از جانشینی عمران خان باعث گرایش مردم به او شد.

وی افزود: این وضعیت آشفته اقتصادی که البته به دلیل تصمیمات اشتباه روز به روز بدتر می شود، یکی از دلایل اصلی محبوبیت عمران خان در حال حاضر است. وعده‌هایی که وی می‌دهد و انتقاداتی که از عملکرد مقامات پاکستانی دارد، حتی برخی از چهره‌ها و مقامات ارتش را به همراهی او واداشته است و این می‌تواند نقطه محوری خوبی برای عمران خان در حرکت‌های سیاسی بعدی‌اش در آینده باشد.

آیا عمران خان موقعیت های خود را از دست داده است یا به اعتراض ادامه خواهد داد؟

اسکات ریتر گفت: “من فکر می کنم این فرصت بسیار خوبی برای عمران خان است. تقریباً می خواست همان جایی باشد که الان بود. اکنون شرایط برای ادامه اجراهای فولکلور کاملاً آماده است. این ترور نافرجام نیز دلیل خوبی برای عمران خان بود تا توطئه دولتمردان این کشور را برجسته کند و به آن مانور بیشتری بدهد.

وی افزود: به نظر من این تظاهرات ادامه خواهد داشت. عمران خان تا رسیدن به هدفش ادامه خواهد داد. عمران خان تاکنون نشان داده است که نمی خواهد اپوزیسیون شود و قصد دارد در آینده سیاسی پاکستان نقش آفرینی کند. او بارها گفته است که برنامه های جامعی برای اصلاحات در ساختار سیاسی پاکستان دارد و تمام اعتراضات و درخواست هایی که می کند در همین راستا است. بنابراین به نظر نمی رسد او به دنبال سوء استفاده از شرایط موجود باشد. این را مردم و برخی از شخصیت های نظامی پاکستان تایید می کنند.

حتما بخوانید:
بهترین دوربین در YouTube در معاملات دوربین جمعه سیاه به کمترین قیمت خود می رسد

نخست وزیر سابق پاکستان

این تحلیلگر آمریکایی گفت: در حال حاضر اقتصاد پاکستان در شرایط بسیار بحرانی قرار دارد و هر قول و اقدامی در این راستا می تواند عمران خان را به جایگاه مطلوب خود برساند. به نظر من این وضعیت اقتصادی به حدی مردم را تحت فشار قرار داده است که حتی ارتش نیز در حال از دست دادن صبر است و شاید در هفته های آتی که تاکید کردم این می تواند برای پاکستان کلیدی باشد، ارتش حمایت خود را از عمران خان ثابت کند. در اقدامی غیر قابل پیش بینی به نظر من ما باید آینده پاکستان را از نزدیک و با دقت تماشا کنیم.