نرخ مالیات بر ارث چگونه محاسبه می‌شود؟ همشهری آنلاین

● نسبت به اموال و دارایی‌های متعلق به متوفای ایرانی که در خارج از مملکت واقع شده است، پس از کسر مالیات بر ارثی که از آن بابت به دولت محل وقوع اموال و دارایی‌ها پرداخت شده هست به نرخ ۱۰ درصد ارزش ماترک که مأخذ ارزیابی مالیات بر ارث در مملکت محل وقوع فرآورده قرار گرفته است. املاک ثبت شده در دفتر ها ثبت اوراق و املاک اساسی مالیات بر ارث هستند. براین اساس وراثت موظفند که مقدار درصد مالیاتی انتخاب شده برای اموال شخص متوفی را از ارزش دارایی‌های او کسب نموده و آن گاه اساسی پرداخت آن به دولت بتوانند نسبت به مابقی اموال که دیگر شرعی در قبال آنان وجود ندارد، تقسیم اموال را رخ دهند. مالیات بر ارث بر تمامی اموال منقول و غیرمنقول متوفی تعلق می گیرد. هنگامی که وراث خواهان تقسیم اموال و میزان دارایی های متوفی هستند می بایست در آغاز مالیات بر ارث این اموال را پرداخت نموده و تسویه نمایند.
دسته‌بندی نشده
طلا نیز مثل سایر اموال مطابق ضابطه میان دختر و پسر تقسیم می‌شود. زنی که تنها وارث شوهر است بیش از «یک چهارم» ارث نمی‌برد، ولی شوهر می‌تواند کل اموالش را برای همسرش که تنها وارث اوست، وصیت کند که در این صورت زوجه “یک چهارم” ماترک را به تیتر ارث و «سه چهارم» مابقی را به تیتر وصیت می‌برد و زائد بر ثلث بودن وصیت، نیازی بر تنفیذ (اجرا کردن فرمان) قاضی ندارد. در فرم مهریه پس از ورود مقدار مهریه مندرج در عقدنامه می بایست سال وقوع عقد نکاح و سال قبل از سال مطالبه مهریه یا طلاق یا سال فوت همسر را نیز تعیین نمائیم . در غایت در صورتیکه وکیل عضو مرکز مشاوران حقوقی باشد ، لحاظ به این‌که مطابق مقررات آن ها از پرداخت سهم صندوق حمایت و تعاون کانون وکلامعاف هستند لذا قابل انعطاف افزاروجوه ذکر شده را برای آن ها در نظر نمیگیرد. محل کار ورقه ها قانونی موقعی که می‌خواهد تقسیم طومار یا این که هر گونه معامله وراث راجع به اموال و دارایی‌های متوفی را تصویب نمایند. 2-رونوشت یا تصویر مدرک شده همگی اوراقی که مثبت حق مالکیت متوفی نسبت به اموال و حقوق و دستمزد مالی است.
تبصره 1- در صورتی که بدهی متوفی مستند به مدارک و اوراق مُثبته رسمی بوده و اصالت آن آیتم تأیید اداره امور مالیاتی صلاحیتدار قرار گیرد قابل کسر از ماترک خواهد بود. تبصره1ـ در صورتی که بدهی متوفی برنامه مستند به مدارک و ورقه ها مثبته قانونی بوده و اصالت آن مورد تأیید اداره امور مالیاتی صلاحیتدار قرار گیرد قابل کسر از ماترک خواهد بود. نرخ مالیات بر ارث سرقفلی مغازه به جهت وراث طبقه اولیه 3% بها روز سرقفلی است. حتمی به ذکر است اظهارنامه ماترک متوفی بایستی تا 1سال پس از فوت او، بوسیله وراث تهیه و تنظیم و به اداره مالیاتی مربوطه تحویل دیتا شود. قبل از اینکه بخواهیم به آموزش مالیات بر ارث یا مالیات ارث بپردازیم بد نیست بدانیم که اصلاً مالیات چیست؟ به گویش ساده، مالیات، هزینه‌ای هست که دولت‌ها به جهت تامین منافع اقتصادی و هزینه‌های عمومی خویش از مالیات‌دهندگان اخذ می‌کنند. بر همین شالوده همگی افراد حقوقی و حقیقی، در شرایطی ملزم به پرداخت مالیات هستند.

حتما بخوانید : هزینه های قابل قبول مالیاتی ماده ۱۴۸

اشخاصی که به موجب نَسَب ارث می ‌برند سه طبقه اند و هر طبقه دو جايگاه دارد. براین اساس به طور خلاصه، در صورتی که مردی با همسرش به جهت نفی فرزند از خود، ملاعنه (لعان) کند، زن و شوهر از یکدیگر و هم مرد از فرزند مورد لعان و بالعکس، ارث نمی ‌برند. بر مبنا ماده 867 ضابطه مدنی، ضابطه مرتبط به ارث به موت حقیقی یا به موت فرضی مورث به وقوع پیوستن پیدا می کند. ۲- اموال منقول وابسته به مشمولین بند ۴ ماده ۳۹ قرارداد وین مورخ فروردین ۱۳۴۰ و ماده مشاوران صدای وکیل (۵۱) قرارداد وین مورخ اردیبهشت ماده ۱۳۴۲ و بند(۴) ماده (۳۸) قرارداد وین مورخ اسفند ماه ۱۳۵۳ کلیدی رعایت حالت مقرر در قرارداد مزبور حساس شرط معامله متقابل. نکاتی که به زمان فقدان یا این که داخل شدن ترکه باید رعایت شوند شامل این مورد ها هستند. ۳- منافع گزینه تقسیم قبلاً به کسی واگذار نشده و دارندگان سهام منحصر مرقوم هر یک نسبت به سهم اختصاصی خود مندرجه در این مدرک اقرار بتصرف و قبض سهام مخصوص مرقوم خویش نمودند .

  • استشهادیه تنظیم شده در دفترخانه سندها قانونی و در شکل وجود وصیت نامه.
  • یک ششم ترکه به فرض به آبجی امی می رسد و یک دوم ترکه هم به فرض ، سهم همشیره ابوینی خواهد بود و باقی باقیمانده نیز به نسبت فروض آنها، یک چهارم برای همشیره امی و سه چهارم به جهت خواهر ابوینی تقسیم میشود.
  • اما به طور کلی سهم ارث به چه صورت سنجیده و انتخاب می شود و مقدار سهم ارث اطرافیان و نزدیکان شخص متوفی چطور است؟ با موسسه حقوقی ثمین عدالت همپا باشید.
  • در صورت عدم وجود فرزند کل ارث به مادر و پدر و یا یک عدد از آن‌ها خواهد رسید که در شکل زنده بودن هر دو به مادر یک ثلث از ارث و به پدر دو ثلث از ارث خواهد رسید.
  • بعد از اخذ مدرک انحصار وراثت، وراث متوفی بایستی به اداره کارها مالیات مراجعه کرده و مالیات را پرداخت کنند.

یعنی نرخ مالیات بر ارث سرقفلی اهمیت نرخ مالیات بر ارث ماشین و مهم نرخ مالیات ارث ملک متفاوت است و درصدهای متفاوتی از همین دو مال، مالیات بر ارث دریافت می گردد. مالیات بر ارث حساب­‌های بانکی مهم دقت به تغییراتی که در سال 1397 در ضابطه مالیات بر ارث رخ گرفته است، سه درصد می‌باشد. مقدار این مالیات حیاتی باز‌نگری گونه سهام شخص رخ می‌گیرد و برای هر مدل از وراث نیز مختلف خواهد بود.

ثبت مالیات بر ارث

اما هزینه‌های کفن و دفن و همینطور بدهی‌های متوفی از شمول معافیت بیرون خواهد شد. در شرایطی که تاریخ فوت در سال 1394 یا قبل از آن باشد، عدم تسلیم اظهارنامه کاسه 6 ماه از تاریخ فوت، مشمول جریمه‌ای هم اندازه 10% مالیات متعلقه خواهد بود. ضابطه دیرین مالیاتی مرز و بوم اعلام کرده بود که یک % کلی اساسی در نظر گرفتن مقدار قیمت اموال به عنوان مالیات انتخاب می‌شود، البته ضابطه اصلاح شده مالیاتی می‌گوید که برای هر یک از اموال مشاوران صدای وکیل شخص فوت شده % مشخصی به عنوان مالیات در لحاظ گرفته شود. براین اساس وراث مکلف هستند که حداکثر آنگاه از ۶ ماه از زمان فوت شخص آیتم نظر، اظهارنامه مالیاتی را به اداره کارها مالیاتی مملکت برده و مطابق ضابطه تصحیح شده مالیاتی، اقدامات حتمی را صورت دهند. اگر وراث فردی که قبل از سال ۹۵ فوت کرده و مشمول ضابطه کهن می‌شوند، اظهارنامه مالیاتی خویش را هنوز ارائه نکرده باشند، مشمول جریمه مالیات بر ارث می‌شوند.

حتما بخوانید:
تاریخ عرضه Samsung Galaxy Z Flip 2 ممکن است دیرتر از آنچه انتظار داشتیم باشد

محاسبه مالیات بر ارث طبق قانون جدید

چرا که سهم الارث اشخاص گوناگون گوناگون هست و خیلی اشخاص ممکن میباشد بخواهند از ارث بردن اشخاص ذی حق خودداری کنند. اهمیت اعتنا به ضابطه خویشان نسبی و سببی متوفی که به آن ها موروثی تعلق می گیرد مشخص شده است که در شکل وجود ورثه در هر طبقه یا این که رتبه نزدیک خیس به متوفی مجله کسب و عمل دیگر افراد از ارث محروم می شوند. نکته دوچندان با در این زمینه هنگامی است که هیچ کدام از وراث طبقه اولیه وجود نداشته باشند، نوبت به سهم الارث بردن وراث طبقه دوم خواهد رسید. ضابطه سهم الارث در سوره مبارکه نسا آمده میباشد که شیوه تقسیم ارث را بیان کرده است.

درجات ارث

همچنین نماینده قانونی میتواند سهم دقیق هر یک از ورثه را طبق ضابطه دولتی معین کند و یا اهمیت توافق هر یک از وراث، مقدار سهم هر یک از ورثه را به رخ نقدی به جای سهم از زمین تبدیل کند. متوفی که از جانبازان و شهدای انقلاب باشد اموالی که به طبقه اول و دوم می رسد معاف از مالیات بر ارث است. درصدهای گفته شده مربوط به سال 1395 به آنگاه میباشد و درصورتیکه قصد پرداخت مالیات اموالی متوفی قبل از سال 1395 را دارید بایستی اساسی طرز نظارت آن آشنا شوید. به جهت حصر وراثت بایستی به یک عدد از مرکز ها شورای حل اختلاف که نزدیک‌ترین محل سکونت متوفی هست مراجعه کرده و ضمن ارائه مدارک به جهت انحصار وراثت اقدام نمایید. طبق ماده ۸۶۶ ضابطه مدنی، در صورتی که وارث وجود نداشته باشد درباره اموال متوفی مطابق حکم حاکم کار می‌شود. اگه مادر وصیت کرده باشن برابر ارث ببرید تنها تا یک سوم به تساوی تقسیم میشه و مابقی مطابق قانون تقسیم خواهد شد.

سهم الارث دختر از مادر

گرچه توسط محققان و اساتید فاضل، کتابهای متعددی در موضوع ارث نگاشته شده است البته به نظر می برسد بیشتر توجهات پیرامون طرح مباحث تئوری و نظری ارث مصروف شده باشد تا کاربرد مباحث ریاضی آن. اما مالیات نقل و انتقال سهام شرکتها در بورس طبق ماده 143 مکرر قانون مالیاتهای مستقیم، یک و نیم درصد است. مالیات هر یک از این طبقات طبق ملاک مشخصی و اهمیت توجه به دارایی متوفی تعیین می شود که در ادامه به بررسی آن می پردازیم. برای نمونه در صورتی که مردی اهمیت دو همسر است، اگر از آنها فرزندی داشته باشد، یک هشتم سهم‌الارث به هر دوی آن ها می‌رسد و در بین آن‌ها تقسیم می‌شود.
بعد هزینه کفن و دفن میت، درصورتیکه دینی به گردن متوفی میباشد از ماترک باید اداء شود و آن‌گاه از آن وصیت تا یک سوم ترکه و مازاد بر آن دارای اذن وراث اِعمال شود و در غایت ماترک حیاتی توجه به بنیادین که گذشت چک شود. درصورتیکه تنها وارث متوفی مادر و پدرش اهمیت یک‌سری دختر باشند، یک ششم ترکه به پدر و یک ششم به مادر و سایر که چهار ششم است، فی مابین دختران به طور مساوی تقسیم خواهد شد. چنانچه همه­‌ فرزندان دختر باشند، ماترک میان آنها به طور هم اندازه تقسیم می­‌شود. امّا عده دیگر تنها یک سهم بر ایشان معلوم شده است و در رخ مزاحمت حساس دیگران، مقدار ارثشان مشخص و معلوم نشده است؛ مانند یک دختر یا چندین دختر و یک همشیره و چند خواهر که یک دختر نصف و یک خواهر نیز نصف می برد، البته درصورتیکه چندین دختر و یک‌سری خواهر باشند قرآن به جهت هر گروه دو سوم سهم قرار دیتا است. مرجع ذی‌صلاح به جهت صدور گواهی محدودیت ورثه، شورای حل اختلاف محل اقامت متوفی است.

thoughts on “نحوه چک کردن سهم الارث دختر و پسر”

یکی از بهترین روش‌ها به جهت تقسیم سهم الارث، پرداخت و انتقال ارثیه به وراث در زمانه حیات است. در موقعیت عادی آنگاه از فوت افراد، ارثیه آن ها میان بازماندگان تقسیم میشود ولی در بعضی مورد ها به مراد پرهیز از بعضی اختلافات فامیلی و رعایت عدالت و انصاف افراد تصمیم می‌گیرند در روزگار حیات میزان دارایی خود را تقسیم کنند. از آنجایی که فرزند جزء طبقات اول ارث به حساب می‌آید، در صورتی که تمام فرزندان پسر باشند به صورت متساوی فی مابین آن‌ها تقسیم می‌شود. طبقات سوم ارث به خاله، عمو، و فرزندان همین قبیلهپفامیل اشاره دارد. تیم تحریریه دادنیک روزمره و در جهت ارتقاء داده ها اعضا سایت، مطالب متعددی در زمینه‌های کارها حقوقی خانواده، حصر وراثت، کارها وکالتی و کنسولی ایرانیان داخل و بیرون از مملکت منتشر می‌نماید. براین اساس تا جایی که امکان دارد عملکرد نمایید که اسناد خویش را به ثبت رسمی رسانده و آن‌ها را از موقعیت قولنامه‌ای بیرون کنید. در مفاهیم حقوقی، تمجید ارث یعنی انتقال قهری حقوق و بودجه متوفی به ورثه او و همین تعریف‌و‌تمجید به تعریف ترکه هم نزدیک است. نکته مهمی که در خصوص تعریف‌و‌تمجید ارث در قانون وجود دارد این است که تقسیم ارث تنها پس از ادای دستمزد و دیونی که بر عهده میت میباشد امکانپذیر می باشد. براین اساس نخست باید هزینه های کفن و دفن میت، بدهی های مالی او و وصیت او انجام شود و آن گاه نوبت به تقسیم ارث برسد. ماده ۲۲- در صورتی که به موجب رای هیئت حل اختلاف مالیاتی مطالبات متوفی غیر قابل وصول تشخیص دیتا شود , مطالبات مذکور جزء ماترک مراد نمی شود و در صورتی که مالیات آن قبلا وصول شده باشد مسترد خواهد شد و در رخ وصول احتمالی همین نوع مطالبات ورثه ملزم به پرداخت مالیات متعلق خواهند بود .

مالیات بر ارث مطابق نرخ روز اموال متوفی نظارت می شود

همچنین وراث می بایست اظهارنامه‌های مالیاتی مربوط به خود را پر کرده و به اداره امور مالیاتی تسلیم کنند. اداره کارها مالیاتی تمامی اطلاعات مربوط به متوفی و وراث را مورد بررسی قرار میدهد و سند پرداخت مالیات را صادر می‌کند. از تاریخ اول فروردین سال نود و پنج بر اساس اصلاح قانون مالیات های مستقیم، طرز آنالیز نرخ مالیات بر ارث اقلام زیر به توضیح قانون جدید است. ● پروسه کامل شدن اظهارنامه مالیات بر ارث در اجرای ماده ۲۶ قانون مالیات های مستقیم که وراث مکلفند تا ۶ ماه از تاریخ فوت نسبت به کامل شدن و تسلیم اقدام نمایند. در جواب می بایست گفت، کلیه ورثه نسبت به سهم الارث خود در پرداخت هزینه‌هایی مانند حصر وراثت یا مالیات بر ارث مسئول هستند. به این ترتیب حیاتی اصلاح مواد ۹۳۶ و ۹۳۸ ضابطه مدنی، تسری میراث زوجه به قیمت عرصه، تابع ضابطه دوران فوت متوفاست؛ نه قانون زمان صدور مدرک انحصار وراثت یا تقسیم ترکه.
و سهم دختر یک دوم از ترکه هست که یک میلیارد می شود و مابقی به قرابت به ایشان رد می شود و از مابقی زن سهم الارثی ندارد زیرا تنها سهم الارث مفروض خود را می برد. رونوشت یا این که تصویر سند شده تمامی اوراقی که ثابت کننده حق مالکیت فرد فوت شده نسبت به اموال و حقوق مالی است. دوران دریافت مالیات بر سهم‌الارث، دوران انتقال و تصویب آن به نام وراث است. مالیات بر ارث از پاراگراف مالیات های مستقیم است و در گونه مالیات بر انتقال بودجه (منظور انتقال دارایی به وارثان است) قرار می گیرد.

حتما بخوانید:
مواد شیمیایی Cover Up

موتور جستجوی اهل ایران و 4 موتور جستجوی اهل ایران در رقابت اهمیت جستجوگر چینی

از پاراگراف این اشخاص همسر یا زوجه متوفی می باشد زوجه خیر تنها جزء وراث حین الفوت تلقی می گردد و کلیدی همه طبقات ارث(طبقه اول، دوم و سوم)ارث می پیروزی بلکه در حالتی که شوهر متوفی مهریه وی را پرداخت نکرده باشد، می تواند مبلغ مهریه را از ترکه متوفی وصول نماید. می دانیم که مطابق قوانینی که در هم اکنون حاضر اهمیت دارای می باشند، ترکه متوفی قبل از همین که در بین وراث تقسیم گردد بایستی دیونی که متوفی بر عهده داراست پرداخت گردد. ممکن هست ارزشی که توسط سازمان کارها مالیاتی اعلام می‌شود، مقادیری دربین ۵ تا ۲۰ میلیون تومان باشد. در این صورت نیز به وراث طبقه اول، ۱۵ درصد، به وراث طبقه دوم، ۲۵ درصد و به وراث طبقه سوم هم ۴۵ % مالیات بر ارث مادر تعلق خواهد گرفت. همینطور درصورتیکه بها کل اموال مادر، در میان ۲۰ تا ۵۰ میلیون تومان باشد، مقدار مالیات برای طبقات اول، دوم و سوم، به ترتیب، ۲۵ درصد، ۳۵ درصد و ۵۵ % خواهد بود.
اگر ارزش زمین کشاورزی متوفی ۲ میلیارد باشد، سهم هر یک در همین فرض بدین صورت خواهد بود. بر روی صحبت همین نوشتار میباشد که در کنار دختر یا بقیه وراث همین تقسیم زمین کشاورزی چطور انجام می شود. بلکه وراث حساس قبول ترکه صرفاً مسئولیت اداره و مدیریت در پرداخت دیون را برعهده می گیرند خیر مسئولیت پرداخت دیون متوفی که امری جداازهم از اداره و مدیر است.
حقوق ناشی از عقود اجاره به شرط تملیک اهمیت خزانه ها و بقیه نهادهای مالی و اعتباری، نسبت به عرصه(زمین) و اعیان( بنا و ساختمان) بر اساس بها معاملاتی در تاریخ ثبت انتقال به اسم وراث چک خواهد شد. همانطور که گفته شده شد مالیات بر ارث بر انتقال دارایی رخ می گیرد یعنی از اموال و دارایی‌هایی شخصی که پس از فوت وی باقی می ماند اخذ می شود. همسر و همسران شخص فوت شده طبق ضابطه جزو ورثه ای میباشند که اصطلاحاً به فرض ارث می برند و مبنایی ارث بردن زنان متوفی باعث است؛ یعنی به علت ازدواج است که ارث می‌برند. کحاسبه و اخذ مالیات بر ارث متوفیان قبل از همین تاریخ بر اساس ضابطه دیر باز میباشد و مشمول امتیازات قانون جدید نیست. امروز اصلی موضوع تحلیل و تدریس نحوه تحلیل مالیات بر ارث سپرده بانکی ملازم شما هستیم. ● نسبت به حق الامتیاز و بقیه اموال و حقوق مالی که در بندهای مذکور به آنها تصریح نشده است، به نرخ ۱۰ % بها روز در تاریخ تحویل یا تصویب انتقال به اسم وراث.
برای پرداخت مالیات بر ارث وراث می توانند اظهارنامه ی مربوطه را تکمیل نموده و پس از آن آنالیز ی مقدار مالیات بر ارث رخ می پذیرد. در صورتی که در کنار فرزندان، پدر و مادر میت نیز زنده باشند، سهم پدر و مادر متوفی یک ششم اموال است. حال درصورتیکه متوفی صرفا یک دختر داشته باشد، سهم دختر وی نیز نصف اموال است. مطابق ماده 909 از ضابطه ارث در جمهوری اسلامی ایران درصورتیکه میت به غیر از پدر و مادر، بجای یک دختر، یک‌سری دختر داشته باشد، دو سوم اموال به نسبت مساوی میان دختران تقسیم می شود.
چهل درصد بها خالص میزان دارایی متوفی در واحدهای تولیدی، صنعتی، معدنی و کشاورزی. سهم خانم ۳۰۰ میلیون تومان، سهم دختر یک میلیارد و ۵۷۵ میلیون تومان و سهم پدر ۵۲۵ میلیون تومان می‌شود. انجام کارها اداری سامانه میخک (ثبت نام، تصویب وکالتنامه، تمدید پاسپورت، اخد شناسنامه و …) بوسیله کارشناسان حقوقی دادسو به جهت اطلاعات اکثر دارای دادسو در ارتباط باشید. به واسطه ازدواج اصلی متوفی رابطه ارث بری ایجاد شده و وارث متوفی محسوب می‌شود. نکته قابل توجه این که ارث به موجب نکاح دائم ایجاد میشود و شرط توارث در نکاح موقت باطل می باشد و به ابلاغ دیگر در ازدواج موقت زن و مرد از یکدیگر ارث نمی‌برند. در این فرم نیز پس از ورود اطلاعات اضطراری در جداول مربوطه و کلیک بر بر روی سوییچ نظارت ، مقدار طلب به نرخ روز به شرح مندرج در فرم تحت ظاهر میگردد.
ماده ۱۵- در‌حالتی که قبل از تحویل و یا این که انتقال اموال و میزان دارایی های متوفی به وراث، یکی یا یکسری از ورثه فوت شوند، در همین حالت کلیدی توجه به مقررات این آئین طومار و دین طومار مورد قضیه ماده ۲۶ ق.م.م کلیه اقدامات برای دو یا این که یکسری متوفی به صورت جداگانه انجام و آنالیز می شود. ماده ۱۲- سپرده ها و سودهای متعلق متوفی نزد بانکها و افراد موضوع تبصره ماده ۱۴۵ ق.م.م، به نرخ بند ۱ ماده ۱۷ ق.م.م و سپرده ها و سودهای متعلق متوفی نزد سایر افراد به نرخ ذکر شده در بند ۳ ماده ۱۷ ق.م.م پایین عنوان بقیه اموال و میزان دارایی مشمول مالیات است. ماده ۴- دیون محقق متوفی، واجبات مالی و عبادی و هزینه کفن و دفن قابل کسر از اموال و دارایی های متعلق به متوفای ایرانی که در بیرون از مملکت واقع شده می باشد (موضوع بند ۶ ماده ۱۷ ق.م.م) نخواهد بود. تبصره ۶- اداره کارها مالیاتی صلاحیت دار موظف است نتیجه رسیدگی و محاسبه خود را طی کاربرگ (فرم محاسبه اموال و دارایی ها و بدهی های مسئله ماده ۲۶ ق.م.م که به وسیله سازمان کارها مالیاتی مرزو بوم تهیه می گردد به مؤدی بیان نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik android rat duşakabin fiyatları hack forum fethiye escort bayan escort - vip elit escort html nullednulled themesViagraMobil Ödeme Bozdurmarekorbetbetboogenco bahisdeneme bonusu veren siteler